Przy wyborze odzieży funkcjonalnej kierujemy się przede wszystkim jej praktycznością i skutecznością. Do jej zadań należy przecież między innymi zatrzymywanie ciepła, jakie wytwarza nasz organizm oraz ochrona przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak niska temperatura, podmuchy wiatru czy wszelkiego rodzaju opady. Właśnie w tym doskonale sprawdza się membrana, czyli niemal nieodłączny element wyposażenia każdego elementu garderoby o charakterze ochronnym.

Na początku warto jednak przybliżyć, czym dokładnie ten materiał jest. Jej nazwa wywodzi się z selektywności tworzywa, które wybiórczo przepuszcza część określonej materii, nie pozwalając na przejście innym jej rodzajom. Jest to więc rodzaj swoistego filtra, który pomaga oddzielić jedne substancje od drugich. To dlatego o rzeczach zawierających w sobie membranę mówi się też, że są “oddychające”.

Tej wysokiej technologii produkt pozwala na uniwersalne stosowanie jej w odzieży, dzięki czemu wspomaga wiele działań aktywności fizycznej. To właśnie dlatego też, w przypadku odzieży funkcjonalnej, takiej jak sportowa czy outdoorowa, membrana jest częstym bywalcem, znajdującym się wewnątrz ich struktury.

Więcej powodów, dla których membrany znajdują swoje zastosowanie w odzieży

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć jej wodoodporność. To właśnie dzięki jej obecności deszcz spływa po powierzchni naszej turystycznej kurtki zamiast wsiąkać w jej głąb. Struktura ta nie przepuszcza cząsteczek wody przez swoją błonę, dzięki czemu możemy cieszyć się nieprzemakalnością.

Inaczej działa w przypadku potu, odprowadzając go na zewnątrz. Dzieje się ze względu na właściwość paroprzepuszczalności, dzięki której jest ona także dobrym regulatorem temperatury. Odwrotnie zasada ta ma się w przypadku zimna z zewnątrz, na przykład przy silnych podmuchach wiatru – tego już stara się do nas nie dopuszczać. Membrany są więc powłokami, które chronią nas przed czynnikami zewnętrznymi i robią wszystko, by zapewnić nam komfort w naszej najbliższej, osobistej przestrzeni.

Właściwości membrany w odzieży różnią się w pewnym stopniu w zależności od tworzywa, z jakiego zostały wykonane, dlatego warto przyjrzeć się im dokładniej jeszcze przed dokonaniem zakupu.